نویسنده این متن : اشکان ارشادى 

اویغوریم آغلاما 

اویغورلار! همیشا همیشا افتخار بوتون ترکلر واردیلر. 

اویغوریم ، بیزده ناراحت واراخ که سیزلر ؛ چین آلتی آیاخلاری اولسون. اؤلوم اولسون ظالم لار.،اؤلوم اولسون چین کئ مسلمانلارى اذیت و شکنجه اتدیلر. 

آخه نه دئیم زمانه ، نه دئیم جونلره،

من طرفدن زمان و دونیا معذرت ایسترم ، باغیشلا منى.

یاشاسن اویغورلار. 

خبرلر اورادان گلدی و دوزدَن چوخ یاندیم، چوخ یاندیم ، چوخ یاندیم.

انشاءالله اویغور مسلمانلارى موفق اولدیلر. 

بیلیره م کئ اویغورستان اولدو عذاب و شام و عزا . 

هله لیک ، بیز ایراندا باخان واراخ ، آلاه کومک ائلدى و بیز ترکلر و مسلمانلار خوشحال.

هله لیک ، آنجاخ دعا سیز اوچون ائلم.

وقتى جوردوم ، من آغلادیم ، من اینسان اوچون که گناهسیز واردی حتما آغلادیم. 

مطمئن اول ، بوتون اورحیم چوخ یاندی و البته بوتون ایران اگر بیلدی ، حتما آغلادیلر و اورحلر یاندیردی.

بوجون یئل گلدی و من یئله دئدم کئ : چات سلامیم اویغورلار.

ایندی بیلمه ره م نه اولماز ؟ سلامیم چاتدی ؟ یا چاتماز ؟ 

آرا ترکلر ، اویغور نقدر بدبخت وار که یوردسی متلاشی اولدی و هرکس بیر قسمت اوندان آپاردی. 

ولیکن بیلسن اویغوریم که اویغور آرا ترکلر چون اوزوک واردی. چون نگین دی. 

اویغور ، عشقیمسن. اویغور آیتک دی ، تایماز دی. 

اویغوریم ، جانیم سن اوچون فدا ، دوزدن اویغورلاریم گرحما مسلمانان لار دان اولسون. 

من شرمنده اولدوم کئ الیمدن هئچ ایش گلمز. 

یاشا اویغور ، یاشا ترک ، یاشا مسلمان لار.

من اشکان ارشادی کرمانشاهدان فقط دعا الیرم و آلاهه دئییرم کئ سیزى کومک ائلدى.

تا آنجا که قدر کفایت کند ، از برایت نوشتم ای اویغورم. اگر ریا نباشد به اویغوری قدری بیش از کم مسلط هستم و آنرا برای چاپ و کتاب شدن آماده خواهم کرد. در اینجا بیشتر از علوم مختلفه می نویسم و مهمات و اهمات را برای چاپ و نشر آماده کنم. سربلند مسلمان جماعت از کرد تا ترک. 

مناطق اویغور تنها محدود به ایالت پهناور ترکستان شرقی با مرکزیت ارومچی نیست بلکه بخشی را مغولستان برده و بخشی را چین از ترکستان شرقی جدا نموده و به ایالت گانسو و تبت داده و در روسیه و قزاقستان و بخصوص قرقیزستان و کشمیر ، اویغور فراوان نفوس و زمین دارد.

خدایا به امید خودت.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Moises Ingrid Luis پرورش افکار و قانون جذب شرکت شمس نگار آسیا مشاوره نوين خودگویی با میکروفون کارسازی ایران خرید بازی های ps4